fbpx

Jak se liší kompostovatelné sáčky od biologicky rozložitelných sáčků?

Bolsas_Compostables

Kompostovatelné sáčky má každý na jazyku, ale ne každý zná vlastnosti těchto sáčků, věděli byste, jak je odlišit od jiných, například biologicky rozložitelných?

Když mluvíme o kompostovatelných sáčcích, myslíme na řešení znečištění způsobeného plastovými sáčky. Jedná se však o ekologickou variantu s velmi specifickými vlastnostmi, chcete je znát?

Co je to kompostovatelný sáček?

Tyto tašky jsou vyrobeny z obnovitelných rostlinných zdrojů, což znamená, že surovina tradičních plastových tašek se přemění na bioplast.

To vede k exponenciálnímu zkrácení procesu biodegradace: Klasické plastové sáčky se přirozeně rozkládají přibližně 450 let, zatímco u kompostovatelných sáčků je tento proces dokončen již za 6 měsíců.

Význam slova kompostovatelný

Když mluvíme o termínu kompostovatelný, máme na mysli způsob, jakým se plast biologicky rozkládá, a v první řadě je třeba vědět, že ne všechny plasty mají stejný proces rozkladu.

Výrobek je kompostovatelný, pokud se může biologicky rozkládat za fyzikálních podmínek, které se v přírodním prostředí běžně nevyskytují, což znamená, že kompostovatelnost je lidský proces.

Realizace tohoto procesu vyžaduje vysokou vlhkost, vysoké teploty a značnou přítomnost kyslíku. Abychom to lépe pochopili na příkladu, kompostovatelné sáčky se rozkládají stejnou rychlostí jako organická hmota, kterou obsahují.

Rozdíly mezi kompostovatelnými a biologicky rozložitelnými sáčky

Proces rozkladu kompostovatelného sáčku se liší od procesu rozkladu biologicky rozložitelného sáčku. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že na rozdíl od kompostovatelných sáčků se biologicky rozložitelné sáčky obvykle rozpadají v přírodě bez přítomnosti lidského faktoru.

Jedná se o degradaci, která je výsledkem biologického procesu různých organismů probíhajícího v přirozených podmínkách prostředí. Například zvířata a rostliny zpracovávají tyto odpady samostatně.

Je kompostovatelný nebo biologicky rozložitelný synonymem bioplastu?

Bioplasty jsou plasty, které se na rozdíl od těch vyrobených z ropy získávají z obnovitelných zdrojů biomasy, jako jsou tuky, zelenina nebo oleje.

Existuje velké množství bioplastů. Mohou být například vyrobeny z kyselin obsažených v rostlinách, jako je kukuřice, nebo mohou pocházet z mikroorganismů.

Na tomto místě si musíme ujasnit vztah mezi pojmem bioplast a kompostovatelný nebo biologicky odbouratelný: Většina bioplastů je biologicky odbouratelná a kompostovatelná, ale tyto dvě vlastnosti nejsou nezbytné k tomu, aby byly považovány za bioplasty.

Vlastnosti kompostovatelných sáčků

V mnoha případech jsme k tomuto typu tašek zdrženliví v domnění, že nám přinesou horší funcinalidad než plastové tašky celého života, ale analýzou vlastností těchto tašek lze opustit mnoho předsudků.

 • Flexibilita
 • Odolnost
 • Nepropustnost
 • Odolnost vůči vlhkosti

Kromě těchto fyzikálních vlastností jsou pro zvážení jejich použití zásadní i sociální výhody používání kompostovatelných sáčků:

 • Staly se skvělým nástrojem environmentálního povědomí.
 • Představují ideální alternativu k používání plastových tašek v každodenním životě.
 • Snižují globální znečištění životního prostředí a znečištění konkrétních míst, jako jsou ulice, pláže a řeky.
 • Umožňují zlepšit konkrétní prostory z hlediska zdravotní nezávadnosti.

Jak tyto sáčky recyklovat

Jakmile se rozhodnete pro kompostovatelné sáčky, ujistěte se, že je správně recyklujete.

To se provádí v kontejneru na “pouze organický” odpad, takže se pytel stane dalším prvkem, který se stane kompostem, produktem získaným z organických materiálů, které procházejí oxidačním procesem (kompostováním).

V případě, že tento typ nádob nemáme k dispozici, měli bychom kompostovatelné sáčky vyhazovat do kontejnerů “zbytek”, a vyhnout se tak kovovým, papírovým, plastovým nebo skleněným nádobám.

Jak je kompostovatelný obal regulován?

Existuje norma, která schvaluje kompostovatelnost různých obalů, rámec, který je definován následujícími požadavky:

 1. Kontrola složení s cílem vyloučit prvky škodlivé pro životní prostředí, např. těžké materiály.
 2. Posouzení, zda během 6 měsíců došlo k 90 % degradaci
 3. Zřízení maximální velikosti (méně než dva metry čtvereční)
 4. Určení, zda je bioodpad vhodný ke kompostování.

Pokud jste přesvědčeni udělat krok směrem ke kompostovatelným sáčkům, v Monouso nabízíme širokou škálu druhů, které se přizpůsobí potřebám každého zákazníka, a to jak z hlediska estetiky, tak funkčnosti.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O OCHRANĚ ÚDAJŮ

Účel: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Práva: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Příjemci: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitimace: Consentimiento del interesado.

Zodpovědný: Envalia Group, S.L.

Další informace: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.