fbpx

Tipy pro odpovědné používání plastů

Nerozvážná spotřeba plastů má za následek velký negativní dopad na zdraví a životní prostředí a vlády po celém světě již zavedly řadu opatření, která podporují odpovědné používání plastů. Podílejte se na péči o planetu, my vám pomůžeme!

Zde se s vámi podělíme o několik doporučení, která vám umožní snížit spotřebu plastů a omezit negativní účinky tohoto materiálu, který může mít ničivé klimatické důsledky.

Co je to odpovědná spotřeba nebo odpovědné užívání?

Co je to odpovědná spotřeba nebo odpovědné užívání?

Zodpovědná spotřeba nebo zodpovědné užívání je definováno jako způsob, jak upravit spotřební návyky přizpůsobené potřebám a vsadit na prostředí sociální rovnosti a ochrany životního prostředí.

Pro zodpovědnou spotřebu nebo používání je třeba zvážit některá opatření, která budou mít pozitivní vliv, jako např.:

  • Vyhodnoťte dopad na životní prostředí.
  • Používejte produkty a služby, které jsou šetrné k životnímu prostředí.
  • Určete možné účinky způsobené určitým životním stylem.

Evropské nařízení na podporu odpovědného používání plastů

Evropské nařízení na podporu odpovědného používání plastů

Od začátku roku 2018 začala Evropská komise zavádět opatření, která povedou ke snížení spotřeby plastů. Tato iniciativa se zaměřuje na omezení mikroplastů a plastů na jedno použití, zajištění ochrany životního prostředí a podporu informovanosti společnosti.

Toto nařízení ukládá společnostem povinnost provést ve své organizaci nezbytné změny, aby zachovaly odpovědné používání plastů. Aby se zabránilo negativním dopadům na zdraví a životní prostředí, je nutné přijmout opatření k zajištění odpovědného používání plastů.

Opatření pro odpovědné používání plastů

Opatření pro odpovědné používání plastů

Voda ve skleněných šálcích nebo nádobách pro opakované použití

Konzumace vody ve skleněném poháru nebo v nádobách na opakované použití sníží používání výrobků na jedno použití, což podporuje používání nádob na opakované použití, aby se zabránilo vzniku dalšího odpadu.

Výrobky na jedno použití? Méně je více

Používání menšího počtu výrobků na jedno použití, omezení používání plastových obalů pomocí obalů z lepenky, skla a dřeva povede ke správnému používání plastů.

Hromadný nákup

Spotřebu volně ložených výrobků lze pořídit za nižší cenu, což přispívá ke snížení spotřeby plastů používaných k balení některých výrobků. Sníží se také množství odpadu, který vyprodukujete.

Vyhněte se plastovým obalům

Jedním z opatření, které můžete učinit, je vyhnout se používání plastových obalů. Místo tohoto typu nádob volte nádoby z kartonu, skla a dřeva, protože všechny tyto materiály jsou ideální pro skladování a uchovávání potravin.

Vezměte si tašky na nákupy s sebou

Každodenním opatřením, které můžete zařadit do své rutiny a snížit tak používání plastů, je vzít si na nákupy vlastní látkové nebo kartonové tašky pro opakované použití. Pokud máte doma spoustu plastových tašek, dejte jim druhý život a vezměte je s sebou na nákupy, abyste využili jejich životnost

Vždy hledejte možnosti, jak nahradit plast

Snížení používání plastů používáním skleněných nádob, nerezové oceli a kuchyňských utěrek podpoří odpovědné používání plastů a navíc sníží množství odpadu, které ovlivňuje životní prostředí.

Opakovaně použitelné obaly místo plastových obalů

Na trhu najdete širokou škálu opakovaně použitelných obalů, kterými lze nahradit používání potravinových fólií.

Tyto nádoby mohou být vyrobeny z keramiky, skla nebo nerezové oceli, které budou bez problémů sloužit k uchovávání a konzervování potravin.

Recyklace a opětovné použití

Podpora recyklace, která dává druhou šanci plastovým kontejnerům, jež mohou mít další využití.

Pokud již nelze kontejnery používat, můžete je vyhodit do příslušných kontejnerů.

Používejte opakovaně použitelné láhve

Další ideální možností, jak podpořit odpovědné používání plastů, je používání opakovaně použitelných lahví, které můžete naplnit, použít, umýt a znovu naplnit ze zdroje pitné vody.

Co děláme s brčky?

Abyste podpořili zodpovědné používání plastů, nepoužívejte brčka, protože ačkoli se mohou zdát jako neškodné náčiní, mohou způsobit vážné škody na životním prostředí.

Při podávání nápojů nebo koktejlů se můžete obejít bez plastových brček a vychutnat si je bez nepříjemností.

Výrobky, které také škodí: kávové kapsle a žvýkačky

Dalšími výrobky, které rovněž negativně ovlivňují životní prostředí, jsou kávové kapsle a žvýkačky. V případě kávových kapslí se po použití doporučuje jejich opětovné použití při zahradnických pracích, kdy je lze použít k výsadbě malých rostlin.

Na druhou stranu jsou žvýkačky – většina z nich – vyrobeny z plastu a vzhledem k obtížné recyklaci se doporučuje kupovat ekologické žvýkačky nebo se jejich konzumaci vyhnout.

Ozdobte svou kuchyni výrobky pro opakované použití

Používání opakovaně použitelných výrobků z nerezové oceli, dřeva a bambusu v kuchyni bude vynikajícím opatřením, které podpoří odpovědné používání plastů. Výrobky pro opakované použití jsou vynikající volbou, protože jsou odolné a ideální pro péči o životní prostředí.

Holicí strojky

Pro udržení správné hygieny se doporučuje používat elektrické holicí strojky a depilační vosky. Používání těchto výrobků sníží produkci odpadu způsobenou vyhazováním jednorázových holicích strojků.

Zápasy nebo zápasy jsou lepší

Pro podporu správného používání plastů se doporučuje používat zápalky nebo sirky a vyhnout se používání zapalovačů vyrobených z plastu.

Pokud dáváte přednost zapalovačům před zápalkami, můžete použít plnitelné zapalovače, které můžete používat stále stejné.

Odpovědné používání plastů v průmyslu

Odpovědné používání plastů v průmyslu

Odpovědné používání plastů v průmyslu je velmi důležitým aspektem vzhledem k předpisům zavedeným na začátku roku 2018.

Cílem těchto opatření je zavést používání recyklovatelných nádob, které podporují správné recyklační postupy a správné využívání plastů.

Základní myšlenkou odpovědného používání plastů je vytvoření nových spotřebitelských návyků, které zaručí, že v budoucnu bude možné plastové obaly recyklovat v plném rozsahu.

Proč podporovat odpovědné používání plastů?

Proč podporovat odpovědné používání plastů?

Existuje několik důvodů, proč je nutné podporovat odpovědné používání plastů. Hlavním důvodem je snížení negativního dopadu znečištění životního prostředí plasty, zde se podělíme o ty nejdůležitější:

Dopad na mořský ekosystém

Dopad používání plastů na mořský ekosystém je značný, plasty snadno kontaminují všechny typy vodních ploch. Toto množství odpadu se může snadno dostat na pevninu a poškodit nejen mořské ekosystémy, ale i suchozemské živé bytosti.

Problémem není jen vznik ostrova odpadků, ale i přítomnost mikroplastových částic v oceánu, které jsou konzumovány mořskými živočichy a jsou součástí našeho jídelníčku.

Znečištěná půda a ovzduší

Dalším místem, kde se plastové částice rozpadají, je půda, kde se časem rozkládají na nanočástice. Znečištění půdy ovlivňuje potravinový řetězec a je jedním z nejzávažnějších a nejčastějších problémů.

Znečištění ovzduší je problém, který ovlivňuje naše zdraví, aniž bychom si toho všimli. Toxiny z používání plastů se uvolňují do ovzduši a způsobují vážné zdravotní problémy.

Poškození živých organismů

Znečištění plastem způsobuje živým bytostem různé škody, od vnitřních ucpávek až po poškození trávicího systému mořské fauny.

Dalším důsledkem znečištění plastem je, že se může zamotat do krku nebo končetin mořských ptáků a savců.

Na druhou stranu se při fragmentaci plastů hromadí toxické látky přítomné ve flóře a fauně, které nakonec konzumuje člověk, což způsobuje zdravotní problémy.

Společnost Monouso podporuje používání biologicky odbouratelných výrobků

Monouso podporuje používání biologicky rozložitelných výrobků

V internetovém obchodě Monouso najdete širokou škálu možností, které podporují odpovědné používání plastů. Mezi ně patří:

Biologicky rozložitelné desky

Biologicky rozložitelné talíře jsou ekonomickou, udržitelnou a ekologickou alternativou, která je ideální pro servírování a prezentaci jídla během večírku, akce nebo oslavy.

Nabízejí širokou škálu možností a designů, které zvýrazní výzdobu vašeho stolu a nabídnou hostům jiný zážitek.

Kartonové a papírové kelímky

Kartonové a papírové kelímky jsou lehké a odolné nádobí, ideální pro podávání teplých i studených nápojů. Jsou biologicky odbouratelné, ekologické a kompostovatelné, dostupné v různých velikostech a objemech.

Kartonové a papírové kelímky mají na vnitřní straně plastovou fólii, která zabraňuje vylití nebo vytečení obsahu.

Ekologické kryty

Ekologické příbory jsou udržitelnou alternativou, která se používá jako doplněk k prezentaci a servírování stolu hostů. Jsou hygienické, odolné a vyrobené z materiálů šetrných k životnímu prostředí.

V internetovém obchodě Monouso najdete širokou škálu možností, které nabízejí moderní a odolné vzory.

Biologicky rozložitelná brčka

Biologicky rozložitelná brčka jsou alternativou pro výzdobu vašich večírků a oslav, jejich design a barevný vzhled zvýrazní prezentaci nápojů.

Jsou vyrobeny ze silného papíru, který jim dodává potřebnou tuhost, aby vydržely dlouhé hodiny, a jsou šetrné k životnímu prostředí, takže se nemusíte obávat znečištění životního prostředí.

Další možností, jak se postarat o životní prostředí a vychutnat si osvěžující nápoj, jsou slámky z kukuřičného škrobu, bramborového škrobu nebo cukrové třtiny.

Brčka z kukuřičného škrobu jsou pevná a odolná, kompostovatelná a bezpečná pro alergiky.

Biologicky rozložitelná brčka jsou ekologicky šetrné nádobí, které nabízí ideální řešení pro úsporu času při čištění.

V katalogu Monouso najdete širokou škálu výrobků s inovativním designem, které vám pomohou pečovat o životní prostředí.

Biologicky rozložitelné miniatury

Biologicky rozložitelné miniatury jsou doplňky používané k ochutnávání potravin.

Jedná se o ekologicky šetrné výrobky, které jsou ideální pro zvýraznění prezentace pokrmů, na nichž si strávníci pochutnají.

Biologicky rozložitelné miniatury jsou kompostovatelné a jsou vyrobeny z celulózy z cukrové třtiny. Toto příslušenství se vyhazuje do kontejnerů na bioodpad.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O OCHRANĚ ÚDAJŮ

Účel: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Práva: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Příjemci: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitimace: Consentimiento del interesado.

Zodpovědný: Envalia Group, S.L.

Další informace: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.