fbpx

Klíče ke správnému balení potravin

Společnosti, které se zabývají výrobou potravin, potřebují obaly, aby mohly své výrobky distribuovat na národní nebo mezinárodní úrovni a zároveň zachovat jejich čerstvost a vlastnosti.

Kromě funkce obalu jsou také nejlepším způsobem, jak výrobek identifikovat a zviditelnit značku.

Obaly na potraviny se vyrábějí podle několika požadavků, jako je dodržování předpisů pro obaly určené ke skladování potravin a předpisů pro ochranu a hygienu výrobků.

Poznejte obaly na potraviny, možnosti, které najdete na trhu, a budete mít potřebné informace pro výběr nejlepšího typu obalu podle vyráběných potravin.

Balení potravin: základy

Obaly na potraviny: Základní pojmy

Obaly na potraviny představují nádoby nebo obaly, které mají za úkol chránit a udržovat čerstvost potravin uvnitř.

Obaly umožňují distributorům snadnou manipulaci s potravinami a jejich přepravu na prodejní místa, kde je jejich pracovníci přenesou do provozovny a vystaví k prodeji.

Kromě zachování jejich vlastností a ochrany potravin umožňují spotřebitelům poznat nutriční vlastnosti každé potraviny a složky, které byly použity při její přípravě.

Nejčastěji používané materiály pro balení potravin

Materiály nejčastěji používané při balení potravin

Výběr materiálů pro balení potravin je dán dvěma základními faktory: konstrukcí obalu a potravinou, která má být v obalu uložena.

Výběr ideálního materiálu pro obal vašeho výrobku přináší potravinám nekonečné výhody, jako je zachování kvality potravin, jejich čerstvosti a usnadnění jejich skladování v domácnosti spotřebitele.

Přestože většina materiálů používaných k výrobě obalů je stejná jako vždy, s nástupem negativních dopadů změny klimatu se začaly vyvíjet materiály, které neznečišťují životní prostředí.

Proto se očekává, že seznam materiálů pro balení potravin bude stále delší a ekologičtější.

Kov

Kov je materiál, na který se mnoho společností spoléhá pro jeho pevnost, nepropustnost při skladování potravin a recyklovatelnost.

Obvykle se používá k výrobě obalů a nádob na konzervované potraviny nebo nápoje, které nepodléhají zkáze.

Mezi kovy, které se často používají k výrobě obalů na potraviny, patří bezcínová ocel, hliník, pocínovaný plech a hliníková fólie.

Plastové

Plast je nejpoužívanějším materiálem na tomto seznamu, ačkoli ve srovnání s jinými druhy obalů používaných v průmyslu se při výrobě obalů na potraviny používá jen málo.

Společnosti sázejí na tento materiál, který je překvapil svými vlastnostmi, jako je lehkost, pružnost, snadná tvarovatelnost, delší trvanlivost potravin a nízké výrobní náklady.

Kromě toho je lze snadno přizpůsobit a označit informacemi o uložených potravinách.

Není však nejvhodnějším materiálem, pokud chcete snížit znečištění životního prostředí.

Pokud chcete používat plastové obaly na potraviny, je důležité dbát na to, abyste je odevzdávali do recyklačních kontejnerů k opětovnému použití.

Sklo

Sklenice je jedním z nejpoužívanějších prvků pro skladování potravin, zejména omáček nebo tekutých produktů.

Jedná se o materiál, který lze recyklovat a znovu použít, takže nepředstavuje velkou hrozbu pro životní prostředí, pokud je vyřazen nebo znovu použit nejlepším způsobem.

Některé potravinářské společnosti však při používání skleněných obalů dbají na jejich křehkost, protože při teplotním šoku nebo vysokém tlaku se mohou rozbít.

Podniky se takovým nehodám vyhýbají, aby neutrácely za obaly více peněz, než je nutné, a nakonec přejdou na skladování v plastu.

Karton a papír

Karton a papír jsou posledními materiály na seznamu, protože sevětšinou nepoužívají jako primární obal.

Potraviny jsou obvykle uzavřeny v plastovém sáčku a poté vloženy do krabičky, na které je uvedena značka, výživové údaje a povolení k prodeji.

V případě, že se karton používá k přímému skladování složek, musí být předem ošetřen lakem nebo pryskyřicí.

Minimální požadavky, které musíte nabídnout

Minimální požadavky, které musíte nabídnout

Zákazníci očekávají, že obaly výrobků budou mít nejvyšší kvalitu, stejně jako potraviny, které obsahují.

Bez ohledu na druh potraviny nebo typ obalu musí každý potravinářský výrobek splňovat pět požadavků, které najdete níže.

Pokud jsou spotřebitelé potravin spokojeni a vidí, že jste splnili požadavky, nebudou váhat ani vteřinu a budou vaše výrobky konzumovat i nadále.

Identifikace

Identifikace výrobku je jeho úvodním dopisem zákazníkům.

Na všech obalech musí být uvedeno logo značky, nutriční vlastnosti potraviny a část, která uvádí hygienická povolení umožňující její prodej.

Zákazníci tak budou mít jistotu, že si váš výrobek koupí, protože znají vlastnosti jeho spotřeby.

Ochrana

Dalším požadavkem je, aby obal poskytoval co nejlepší ochranu potravinám při skladování, distribuci, při přenášení v košíku k placení a dokonce i před možným ohrožením životního prostředí.

To znamená, že obal musí být pevný, odolný a dobře těsnící, aby se zabránilo náhodnému otevření, které by umožnilo vyklouznutí potraviny z obalu nebo vniknutí hmyzu do potraviny a její konzumaci.

Oxidace

Materiály, z nichž jsou obaly vyrobeny, musí být nepropustné, aby se zabránilo hnilobě nebo korozi.

Existují materiály, jako je plast nebo sklo, které tento požadavek na obaly kladou. Pro dosažení nepropustnosti je však nutné, aby materiály, jako je lepenka, prošly chemickým procesem.

Uzavření

Omezení je požadavek, který dokonale doplňuje ochranu.

Cílem správného uzavření je zachovat vlastnosti potraviny uvnitř obalu a zabránit vzniku vnějších příchutí nebo pachů, jako jsou inkousty nebo plasty.

Dýchání

V neposlední řadě je nutné, aby některé potraviny měly dýchací systém, který zabrání jejich zkažení.

Například zelenina vyžaduje obaly s malou perforací, aby si zachovala svůj vzhled, čerstvost a chuť.

Typy obalů na potraviny

Typy obalů na potraviny

Druhy obalů na potraviny se určují podle kontaktu potraviny s obalovým materiálem jako primární, sekundární nebo terciární obal.

Znalost jejich klasifikace vám umožní vybrat nejjednodušší a nejvhodnější obal pro prodávané výrobky.

Primární balení

Primární obal je ten, který je v přímém kontaktu s potravinou a zajišťuje její úplnou ochranu.

Tento typ obalů se skládá ze skla, plastu a nádob z kovů.

Sekundární balení

V případě sekundárních obalů se jedná o obaly určené k přepravě primárních obalů obsahujících potraviny.

V tomto případě zařazujeme lepenku, která se obvykle používá k výrobě krabic a skladovacích sáčků s potravinami uvnitř.

Terciární balení

Tento poslední typ obalu slouží k přepravě sekundárních obalů.

Pro tento typ balení můžeme zmínit velké kartonové krabice, v nichž je uloženo několik krabic s obilovinami, které se přepravují do obchodních prostor.

Zvolte správný typ obalu

Zvolte správný typ obalu

V závislosti na prodávaných potravinách je důležité mít správný typ obalu.

S ohledem na požadavky, které zákazník klade na obal potravin, a na potraviny, které prodáváte, byste měli mít ideální obal, který nabízí pohodlí.

Sáčky na chléb

Pokud vlastníte pekárnu, je důležité mít sáčky na chléb různých gramáží, které obsahují různé druhy chleba a pečiva, které v provozovně nabízíte.

V případě, že máte také vyhrazené pekařské oddělení, je nutné zakoupit krabice na cukrovinky a krabice na větší dorty.

Kraftové sáčky

Kraftové papírové sáčky jsou na trhu obalů nejuniverzálnější, protože mají různé velikosti a tvary pro přepravu jakýchkoli potravin.

Jsou ekologickou možností, jak přenášet potraviny a odnášet si je domů, aniž byste se museli bát, že se sáček díky odolnosti, která je pro ně charakteristická, rozbije.

Kontejnery na jídlo s sebou

Pokud jste gastronomické zařízení, které nabízí rozvoz jídel, musíte mít nejlepší obaly na jídlo s sebou.

Existují různé tvary a modely, z nichž každý je přizpůsoben potravinám, které se chystáte skladovat a přepravovat.

Mají specifický tvar, aby se během přepravy neotevřely, nerozsypaly nebo nezničily vzhled potravin.

Papírová fólie

Fóliový papír se skládá z plastové strečové fólie nebo hliníkové fólie.

Hliníková fólie je ideální k zakrytí potravin před a po vytažení z trouby, zatímco potravinová fólie se používá k zakrytí potravin, které je třeba uchovávat v chladničce.

Jednorázové nádobí

Pokud máte stravovací zařízení nebo pekárnu, je nutné mít jednorázové nádobí pro zákazníky, kteří si objednávají jídlo s sebou.

Položky, jako jsou příbory, ubrousky a sklenice, jsou nezbytné pro poskytování kvalitních služeb a maximálního pohodlí zákazníků.

Biologicky rozložitelné obaly

Pokud chce vaše firma šetřit životní prostředí, jsou biologicky rozložitelné obaly ideální alternativou.

Obvykle se tento typ obalů vyrábí z výlisku cukrové třtiny, kukuřičného škrobu nebo bambusu.

Po vyhození je lze umístit na zahradu jako kompost, kde se rozloží, takže půda absorbuje vlastnosti, které tyto obaly měly.

Nejlepší obalový materiál pro potraviny

Nejlepší obalový materiál pro potraviny

Pokud hledáte obalové materiály pro prodávané potraviny, jste na správném místě.

V internetovém obchodě Monouso najdete veškerý obalový materiál, který potřebujete k přepravě svých výrobků, a který vám nabízí vynikající ochranu a péči, kterou si vaše značka a výrobek zaslouží.

V naší nabídce jsou role dárkového balicího papíru Kraft, kartonové krabice, ruční těsnicí stroje na plasty a kovy, fólie na paletizaci a lepicí pásky na balení.

Dárkové role z kraftového papíru se dodávají v různých barvách, ze kterých si můžete vybrat. Kraftový papír a balicí papír se navíc dodávají v různých délkách, aby vyhovovaly vašemu použití.

Po přidání produktů do nákupní tašky a potvrzení platby stačí počkat 24 až 48 hodin, než produkty dorazí na adresu, která vám vyhovuje.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O OCHRANĚ ÚDAJŮ

Účel: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Práva: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Příjemci: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitimace: Consentimiento del interesado.

Zodpovědný: Envalia Group, S.L.

Další informace: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.